Horolezectví

Horolezci, horolezkyně, horolezčata, nelezte na skálu, co je hodně špičatá… vyberte si raději nějaké to kulaťoučké skalisko v Chřibech.

KOZEL
Skalisko Kozel je věžovitá izolovaná skála zvedající se na mírném svahu v nadmořské výšce 500 m.n.m. Je to vlastně končící horský hřbet, vedoucí od Hrobů 502 m.n.m. a Ocásku. 553 m.n.m. Kozel je tvořen odolnými pískovci a slepenci magurského flyše. Na povrchu skaliska jsou patrny charakteristické znaky zvětrávání a odnosu horniny, výklenky, převisy, skalní dutiny, voštiny atd. V rámci lyžařské trasy vyrostl u Kozla přístřešek s ohništěm. Na skalisku je popsáno celkem 18 výstupových tras. Chráněným přírodním útvarem byl Kozel vyhlášen roku 1967 (jedná se o plochu 0,50 ha). Na skalisko Kozel se dostanete z parkoviště U křížku (1 km).

BŘESTECKÁ SKÁLA
Skalní masiv sestává ze tří částí nazvaných Hlavní kámen, Plotna a Východní věžka. Skalisko je hojně využíváno horolezci. Nalezneme zde několik pěkných výstupů (popsáno celkem 20 tras). Prvovýstupy uskutečnili v letech 1946 - 1957 M. Janec, A. Komárek, V. Rosůlek aj. V okolí Břestecké skály se našly stopy prehistorického osídlení z období staršího i mladšího neolitu. Pod Břesteckou skalou protéká i Břestecký potok, který pramení pod bývalým vrchnostenským dvorem Zikmundovem, odkud proudí do moravských rovin skrz obce Břestek, Tupesy a Zlechov.

PEČÍNKOVA SKÁLA
Ze skály měl loupežník Pečínka dobrý výhled na cestu z Cimburka do Koryčan. Skálu najdete cestou z Cimburka na Vršavu po pravé straně v zalesněném svahu. Opačným směrem z Vršavy je třeba jít od aleje kaštanů přes travnaté pláně vlevo až k řadě vzrostlých stromů, kde ihned pod nimi najdete na horním okraji lesa Pečínkovu skálu.

Scroll to Top