Jízda na koni

Nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu, pravil klasik. Své o tom vědí všichni, kdo se z koňského hřbetu porozhlédli po malebné krajině Chřibů. Možností půjčit si koně k projížďce či se tu zapsat do jezdecké školy najdete v Chřibech hned několik.
Zde máte několik tipů:

RANČ KOSTELANY
Ranč Kostelany se nachází v nádherné lokalitě přírodního parku Chřiby, jen několik kilometrů od historické Kroměříže. Ranč byl původně vybudován pro milovníky koní a příznivce western & country. Krásná krajina tu láká k vyjížďkám v každém ročním období. Vyzkoušet zde můžete jezdeckou školičku, výcvik, vodění či ježdění na koni.
www.kostelany.cz

RANČ NEVADA
Ranč Nevada patří již od roku 1997 k navštěvovaným turistickým cílům v okolí Buchlovic. Pořádají zde vyjížďky na koních vhodné jak pro pokročilé jezdce, tak i pro úplné začátečníky. Dále zajišťují vyjížďky kočárem, často jako součást svatby nebo jiné slavnostní události. V létě tu pořádají oblíbené dětské tábory, rády sem zavítají také školní výlety či jiné exkurze. Využít můžete výcvikové hodiny na jízdárně – ať už základy ježdění pro začátečníky, tak i lekce uzpůsobené pokročilým jezdcům.
www.ranch-nevada.cz

STATEK ZIKMUNDOV
Historický vrchnostenský statek Zikmundov byl vybudovaný okolo roku 1860 a nese jméno po svém zakladateli, majiteli buchlovského panství Zikmundu II. Berchtoldovi. Statek Zikmundov byl vybudován v souvislosti se založením hřebčince v Buchlovicích, který patřil ve své době k nejznámějším na Moravě. Okolní louky, které vznikly vymýcením bukových lesů pro potřeby nedalekých skláren, byly vhodné právě pro pasení zdejšího koňského chovu, jak nám ještě dnes připomíná název jedné z nich – Hříběcí louka. Koně na zdejších pastvinách trávili celé letní období, na zimu se stěhovali do Buchlovic. Roku 1886 měl hřebčinec Zikmundov celkem 86 chovných koní. V současnosti se ve stájích nachází 34 koní, na kterých můžete po vyznačených trasách poznávat krásy Buchlovských hor. V nejbližší době bude navíc dokončena krytá jezdecká hala, díky níž bude možnost jízdy na koni celoroční. V případě zájmu se můžete obrátit na lektora, který vám pomůže si jízdu na koni osvojit. K projížďkám dětí jsou v tamních stájích připraveni poníci.
www.zikmundov.cz
 
HIPOCENTRUM KORYČANY
Hipocentrum Koryčany leží mimo město, třebaže jen kousíček od náměstí. Je obklopeno lukami a pastvinami, nedaleko se rozprostírá zámecký park, na nějž navazují okolní lesy přírodního parku Chřiby. Mírné kopečky lákají k cykloturistice, turistice i houbaření, okolní louky a lesy lze využít i ke hrám a sportu. Provoz Hipocentra je celoroční, sedm dnů v týdnu, provozovatelé se přizpůsobí časovým možnostem zájemců. Specializují se na pobyty s jezdeckým výcvikem zejména pro děti a mládež, areál lze ovšem využít též pro jakýkoliv sportovní, naučný nebo rekreační pobyt.
www.hipo.cz

GRUNT GALATÍK
Grunt Galatík vznikl na začátku roku 2010 za účelem záštity všech aktivit, které jsou zde provozovány od roku 2002. Nachází se vedle malé vesničky Těšánky na Kroměřížsku. Jak již název napovídá, snaží se navázat na tradici moravských gruntů, které představují část místní historie. Záměrem je ukázat, že provozovat ekonomickou činnost lze společně s tím, co máme přirozeně k dispozici, a o co naši předci pečovali celá staletí. Dvůr a hřebčín vznikly roku 2002 v prostoru bývalého JZD, které však bylo postaveno na soukromých pozemcích více jak 80 různých majitelů, rozléhajících se cca na ploše 100 ha. Díky přívětivosti původních majitelů se podařilo pozemky vykoupit a mohla začít postupná rekonstrukce stávajících budov. Roku 2006 jsme dokončili první stáj pro koně a krytou jízdárnu, čímž vznikly podmínky pro vznik jezdecké stáje.
www.gruntgalatik.cz

FARMA ŽLUTAVA
Ekofarmu Žlutava s možností ubytování, stravování a sportovního vyžití naleznete na úpatí Chřibů a to na spojnici třech významných měst Zlínského kraje — Zlína, Uherského Hradiště a Kroměříže. Ranč se nachází na kopci nad řekou Moravou se známým Baťovým kanálem. Farma tvoří uzavřený celek s penzionem, venkovskou hospůdkou, stájemi pro koně a skot, krytou jízdárnou a dvěma venkovními jízdárnami. V areálu farmy se nachází i „malá ZOO“, ve které najdete lamy, kozy, ovce, divočáky a další řadu hospodářských zvířat.
Farma funguje na principu ekologického zemědělství a jejím posláním je oživení vitality a rozmanitosti venkovské oblasti. Středem zájmu je samotná agroturistika s provozem ubytovacího, stravovacího a sportovního zařízení. V blízkém okolí farmy naleznete mnoho tipů a míst pro pěší turistiku, cyklistické výlety, plavbu lodí po Baťově kanále, návštěvu historických památek, měst a spousty dalšího vyžití.
www.farmazlutava.cz

RANČ ROVNÁ
Chatová osada se nachází mezi podchřibskými obcemi Košíky a Jankovicemi na stráni nad lesem s krásným výhledem na krajiny Slovácka a kopce Bílých Karpat. Síť turistických tras s množstvím přírodních zajímavostí láká především k pěší turistice, cykloturistice a k jízdě na koni. Lesy jsou rájem pro milovníky houbaření a sběru lesních plodin. Oblast je bohatá na historické i přírodní památky – např. zámek Buchlovice, hrad Buchlov, Velehrad, Modrá – Archeoskanzen či rozhledna Brdo.
www.rovna.cz

Scroll to Top