Hrad Cimburk

O Cimburku se často hovoří jako o nejpohádkovějším moravském hradu. Založen byl Bernardem z Cimburka, držitelem Střílek, který získal panství na horní Stupavě pravděpodobně výměnou za své někdejší panství cimburské u Trnávky s pány z Lipé. Usazení Cimburků ve zdejším kraji a tedy i počátek budování hradu lze klást mezi léta 1327 – 1333.

Hrad Buchlov

Hrad Buchlov se majestátně tyčí nad městysem Buchlovice na jednom z nejvyšších kopců Chřibů. V širokém údolí Dolnomoravského úvalu je zřetelně viditelný již z dálky. Kdysi působil jako centrum úrodné části země, osídlené záhy slovanským obyvatelstvem, v jehož blízkosti se nacházela střediska Velkomoravské říše. Řada míst v okolí je vzpomínána již v roce 1131, kdy zde stál opevněný strategický bod střežící obchodní cestu v buchlovských lesích. Třebaže první zmínka o Buchlově se v pramenech dochovala až v roce 1300, přesto jej můžeme považovat za jeden z nejstarších hradů na Moravě.

Bazilika Velehrad

Velehradská bazilika byla postavena na "zelené louce". S původním velkomoravským Veligradem nemá mnoho společného. Novým Velehradem bylo nazváno město Uherské Hradiště.

Scroll to Top